مقالات فرش دستبافت ابریشم

انواع گره در فرش دستباف

انواع گره در فرش دستباف

یکی از سوالات مهم در خرید فرش دستباف ابریشم نوع گره آن است. در این مقاله از فروشگاه فرش ابریشم به بررسی انواع گره در فرش دستباف خواهیم پرداخت و به شما تمام مدل های مختلف گره در فرش دستباف را معرفی خواهیم کرد. اگر علاقه مند به این دسته موضوعات هستید،  تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع گره در فرش دستباف چیست؟

فرش دستباف یک هنر قدیمی و زیباست که در آن از انواع مختلف گره‌ها برای تشکیل طرح و الگوهای مختلف استفاده می‌شود. انتخاب گره مناسب برای فرش، تأثیر زیادی بر ظاهر نهایی و همچنین سازماندهی و مقاومت آن دارد. در زیر، برخی از انواع گره‌های استفاده شده در فرش دستباف را برای شما توضیح می‌دهم:

  1. گره ترکیبی (Turkish Knot): در این نوع گره، ریسمان نخ به صورت یک حلقه دور دو سلول اصلی تنیده می‌شود و پس از آن بین دو سلول جدید گذاشته می‌شود. این گره در فرش‌های ترکی، کردی و بعضی فرش‌های عربی استفاده می‌شود.
  2. گره سنتی (Persian Knot): در این نوع گره، ریسمان نخ به صورت یک حلقه دور یک سلول اصلی تنیده می‌شود و پس از آن از زیر سلول برمی‌خیزد و بین دو سلول جدید گذاشته می‌شود. این گره در بیشتر فرش‌های ایرانی و هندی استفاده می‌شود.
  3. گره گبه (Ghiordes Knot): در این گره، ریسمان نخ به صورت یک حلقه دور یک سلول اصلی تنیده می‌شود و پس از آن از بالای سلول برمی‌خیزد و بین دو سلول جدید گذاشته می‌شود. این گره در فرش‌های ترکی و اروپایی استفاده می‌شود.
  4. گره کبودی (Jufti Knot): در این گره، دوباره ریسمان نخ به صورت حلقه دور دو سلول اصلی تنیده می‌شود. این گره در برخی فرش‌های ایرانی و هندی استفاده می‌شود و سرعت بیشتری در بافت فرش به دست می‌دهد.
  5. گره پشتی (Loop Knot): این نوع گره در فرش‌های دستباف بافته نمی‌شود، بلکه برای ساخت جزئیات نازک و نقاشی‌ها در فرش‌های دستباف استفاده می‌شود. در این گره، ریسمان نخ به صورت حلقه ایجاد می‌کند که در قسمت پشت فرش بر روی سطح قرار می‌گیرد.

این تنها برخی از انواع گره‌های استفاده شده در فرش دستباف هستند و هنرمندان بافندگی ممکن است از ترکیبات و تنوع‌های دیگری از این گره‌ها استفاده کنند تا طرح‌های منحصر به فرد خود را ایجاد کنند.

تشخیص نوع گره در فرش بافته شده

تشخیص نوع گره در فرش بافته شده می‌تواند به نظر آزمایشی آسان بیاید، اما برای تشخیص دقیق نوع گره مورد استفاده در فرش، نیاز به تجربه و شناخت نسبتاً عمیقی از نوع گره‌ها و الگوهای بافت فرش دارید. در زیر، چندین روش برای تشخیص نوع گره در فرش بافته شده را برای شما توضیح می‌دهم:

  • بررسی سلول‌ها: مهم‌ترین روش برای تشخیص نوع گره، مشاهده و بررسی سلول‌های فرش است. با دقت نگاه کردن به سلول‌ها، می‌توانید نحوه تنیدن ریسمان درون سلول را مشاهده کنید و براساس آن، نوع گره را تشخیص دهید. در گره سنتی (Persian Knot)، ریسمان از زیر سلول برمی‌خیزد، در حالی که در گره گابه (Ghiordes Knot)، ریسمان از بالای سلول برمی‌خیزد.
  • بررسی نقشه و الگوها: برخی از الگوها و طرح‌ها در فرش‌ها ممکن است به تشخیص نوع گره کمک کنند. بررسی نقشه و تحلیل الگوهای بافت شده می‌تواند نوع گره را بیشتر روشن سازد.
  • مشاوره بافندگان و متخصصان: اگر شما نمی‌توانید نوع گره را به طور قطعی تشخیص دهید، می‌توانید با بافندگان و متخصصان در زمینه فرش ابریشم مشورت کنید. آنها با تجربه و شناخت بیشتری در این زمینه می‌توانند به شما در تشخیص نوع گره کمک کنند.

کلام آخر

در این مقاله از فروشگاه فرش ابریشم به بررسی انواع گره در فرش دستباف پرداختیم. همچنین به شما راه تشخیص نوع گره در فرش بافته شده را معرفی کردیم. اگر تصمیم به خرید فرش دستبافت ابریشم با بهترین قیمت و کیفیت را دارید، می توانید پس از انتخاب فرش مورد نظر خود از سایت و ثبت سفارش، فرش دستبافت ابریشم خود را درب منزل تحویل بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *