مقالات فرش دستبافت ابریشم

طرز شستن ریشه فرش در خانه

طرز شستن ریشه فرش در خانه

دارندگان فرش دستباف ابریشم همیشه با شستن این فرش دچار سختی می شوند. در این مقاله از فروشگاه فرش ابریشمی، مرجع فروش فرش دست بافت ابریشم، به شما طرز شستن ریشه فرش در خانه را آموزش خواهیم داد. اگر می خواهید از قیمت فرش ابریشم دستباف ۱۲ متری و سایر فرش ها اطلاع داشته باشید، کافی است به صفحه محصولات ما مراجعه کنید و قیمت و شرایط فروش آن‌ها را مشاهده کنید.

طرز شستن ریشه فرش در خانه چگونه است؟

شستن ریشه فرش در خانه می‌تواند یک فرآیند زمان‌بر و پیچیده باشد. برای شستن ریشه فرش در خانه، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

 1. آماده‌سازی فضا: قبل از شروع شستن، فضایی را که قرار است ریشه فرش را در آن شستشو دهید، آماده کنید. از رویه‌های محافظ در زمین استفاده کنید تا به زمین صدمه نرسد. همچنین، تمام اشیاء قابل جابجایی را از نزدیکی فرش بردارید.
 2. از بین بردن گرد و غبار: اگر ریشه فرش خیلی کثیف است، می‌توانید از جارواستفاده کنید. ابتدا، ریشه فرش را با مکنده فرش یا جاروی مخصوص فرش جارو کنید تا گرد و خاک بیرون بیاید.
 3. شستشوی دستی: اگر فرش خیلی کثیف است یا نیاز به شستشوی عمیق دارد، می‌توانید از روش شستشوی دستی استفاده کنید. برای این کار:
 • در یک سینی یا وان خانگی، آب گرم را به مقدار کافی بریزید.
 • مقداری شامپو یا مایع شستشوی خاص فرش را به آب اضافه کنید و مخلوط کنید.
 • با استفاده از یک اسفنج یا قدرت دهید، محلول شستشو را به آرامی به روی ریشه فرش بمالید. به دقت کار کنید تا آب و شامپو به میزان لازم در فرش نفوذ کند.
 • با استفاده از برس نرم، به طور دقیق ریشه فرش را به سمت یک جهت برسید. این کار باعث خروج آلودگی‌ها و ذرات موجود در ریشه فرش می‌شود.
 • سپس، با استفاده از یک پارچه تمیز و خشک، آب را از روی فرش جذب کنید.
 1. خشک کردن: پس از شستشو، باید ریشه فرش را به طور کامل خشک کنید. می‌توانید از فن خشک کننده یا بادگیر استفاده کنید و همچنین ریشه فرش را به طور منظم برگردانید تا همه‌ی طرف‌ها به خوبی خشک شوند. از قرار دادن فرش در مکان‌های خیلی مرطوب یا بدون تهویه مناسب خودداری کنید.

توجه داشته باشید که برخی فرش‌ها بهتر است توسط حرفه‌ای‌ها شسته شوند، به ویژه در صورتی که فرش شما ارزشمند و قدیمی است. در این صورت، بهتر است از خدمات شستشوی حرفه‌ای فرش استفاده کنید تا خرابی یا آسیب به فرش جلوگیری شود.

رفع زردی ریشه فرش

بعد از پاسخ به طرز شستن ریشه فرش در خانه یکی از سوالات پر تکرار کاربران  رفع زردی ریشه فرش دست باف ابریشم است. برای رفع زردی ریشه فرش دست‌باف ابریشم، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. شستشو با آب و مایع شوینده ملایم:
 •    – از مایع شوینده ملایم و مناسب برای شستشوی فرش استفاده کنید. بهتر است از مایعات شستشوی ابریشم یا مایعات خاص برای فرش ابریشم استفاده کنید.
 •    – آب را به دمای ملایم و ملاایم بریزید و مقداری از مایع شوینده را به آب اضافه کنید.
 •    – ریشه فرش را به آرامی در محلول شستشو فرو ببرید و به دقت آن را بشویید. از فرکش‌ها یا برس‌های نرم استفاده کنید تا آلودگی‌ها و زردی را از ریشه فرش بردارید.
 •    – بعد از شستشو، با آب تمیز و با دقت ریشه فرش را بشویید تا هرگونه مایع شوینده را از آن بردارید.
 1. استفاده از مواد طبیعی برای رفع زردی:
 • می‌توانید از روش‌های طبیعی برای رفع زردی استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید از آب اکسیژنه شده (آبیژنت) یا مخلوطی از آب و سفیدکننده طبیعی مانند آب لیمو یا سفیده تخم‌مرغ استفاده کنید. این مواد را به ریشه فرش بمالید و به مدت کوتاهی برای جذب عمل گذاشته و سپس با آب تمیز بشویید.
 1. مراقبت منظم:
 • برای جلوگیری از زردی ریشه فرش در آینده، مراقبت منظم و صحیح از فرش ابریشم بسیار مهم است.
 • همیشه از قطره آب و رطوبت زیاد بر روی فرش اجتناب کنید.
 • از نور مستقیم آفتاب بر روی فرش پرهیز کنید و از پرده‌ها یا دریچه‌ها استفاده کنید تا نور مستقیم آفتاب به فرش نیفتد.
 • در صورت لزوم، از محافظ مشترک بر روی فرش استفاده کنید تا آن را محافظت کنید.

توجه داشته باشید که قبل از انجام هر گونه عملیات شستشو و رفع زردی روی فرش ابریشم، بهتر است راهنمایی تولیدکننده یا متخصصین صنایع دستی را دریافت کنید تا براساس شرایط و خصوصیات خاص فرش خود راهنمایی شوید.

کلام آخر

در این مقاله از فروشگاه فرش ابریشمی طرز شستن ریشه فرش در خانه مورد بررسی قرار داده شد و همچنین به شما آموزش داده شد که زردی ریشه های فرش چگونه از بین خواهند رفت. اگر تصمیم به خرید فرش دستباف ابریشم دارید، می توانید پس از انتخاب در سایت و پرداخت، محصول خود را درب منزل با بهترین کیفیت دریافت کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *