مقالات فرش دستبافت ابریشم

راه های جلوگیری از بیدزدگی فرش دستباف

راه های جلوگیری از بیدزدگی فرش دستباف

بیدزدگی فرش دستباف یکی از مشکلات شایع در فرش‌های دستباف است که به دلیل عدم توجه و نگهداری نامناسب فرش ممکن است رخ دهد. بیدزدگی فرش می‌تواند سبب نابودی فرش دستباف شود و آن را به طور کامل خراب و غیرقابل استفاده کند. البته اگر بیدزدگی فرش دستباف شما کم باشد و به سرعت متوجه آن شوید، امکان رفع آن و تعمیر فرش وجود دارد. اما جلوگیری از بیدزدگی فرش، راهکار بهتری است! ما در این مقاله از سایت فرش ابریشمی به ارائه بهترین راه های جلوگیری از بیدزدگی فرش دستباف برای شما عزیزان خواهیم پرداخت. پس لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بیدزدگی فرش دستباف به چه معناست؟

بید نوعی حشره است که در فرش‌های دستباف نفوذ کرده و آسیب‌های جدی را به این نوع فرش‌ها وارد می‌کند. البته بید در فرش‌های ماشینی و دستباف با نخ‌های ابریشمی سبب ایجاد آسیب نمی‌شود؛ بلکه تنها سبب خرابی فرش‌های دستباف با الیاف پشمی می‌شود. این حشرات از پروتئین کراتین موجود در الیاف پشمی تغذیه می‌کنند‌. به همین دلیل فرش‌های ماشینی و ابریشمی از بیدزدگی در امان هستند.

تشخیص بیدزدگی فرش دستباف

بیدها حشراتی بسیار ریز و کوچک هستند و به همین دلیل تشخیص آن‌ها بر روی فرش کار چندان ساده‌ای نیست! این بیدها ظاهری شبیه به پروانه و رنگی زرد دارند و ابعادی حداکثر 2 میلی‌متری دارند. اما چگونه بفهمیم که فرشمان دچار بیدزدگی شده است؟

بیدزدگی فرش از پشت فرش شروع می‌شود و بیدها از پشت فرش به درون آن نفوذ می‌کنند. بیدها در ابتدا گره‌های فرش‌ها را می‌خورند و وقتی شما به پشت فرشتان نگاه کنید می‌بینید که برخی از قسمت‌های فرش خورده شده است.

راه های جلوگیری از بیدزدگی فرش دستباف

راه‌های زیادی برای جلوگیری از بیدزدگی در فرش‌های دستباف با الیاف پشمی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  1. استفاده از ضد بید در فرش

مواد بسیار زیادی وجود دارند که به عنوان ضد بید عمل می‌کنند و شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها از بیدزدگی فرشتان جلوگیری کنید. همچنین شما می‌توانید برای جلوگیری از بیدزدگی از موادی مثل بنزین، کافور، توتون، تنباکو و نفتالین به عنوان ضد بید استفاده کنید.

  1. استفاده از نفتالین

قرص‌های نفتالین موجود در بازار، راهکاری مناسب برای جلوگیری از بیدزدگی فرش هستند. شما باید برای این کار ابتدا چندین قرص نفتالین را به صورت پودر خرد کنید و سپس بر روی تمامی سطح رویین فرش پخش کنید. این کار را حتما در محیطی رو باز انجام دهید.

پس از آن فرش را به طور کامل لول کرده و به در یک کاور پلاستیکی یا پارچه‌ای قرار دهید. این کار سبب می‌شود تا بیدها به هیچ عنوان در فرش نفوذ نکنند.

سخن پایانی

ما در این مقاله از سایت فرش ابریشمی، مرجع خرید فرش‌ دستباف ابریشم، به ارائه اطلاعاتی درباره بید فرش، نحوه تشخیص آن بر روی فرش و راه های جلوگیری از بیدزدگی فرش دستباف پرداختیم. پس اگر می‌خواهید یک فرش دستباف با الیاف پشمی را نگه‌داری کنید، فراموش نکنید که حتما از ضد بیدهای موجود در بازار یا قرص‌های نفتالین برای جلوگیری از بیدزدگی فرشتان استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *