مقالات فرش دستبافت ابریشم

طرح بته جقه در فرش چیست؟

طرح بته جقه در فرش

طرح بته جقه یکی از طرح‌های معروف و متداول در فرش‌های دستباف ایرانی است. این طرح دارای انحناهای خاص و منحصربه‌فرد است و طرفداران زیادی را در بین دوستداران فرش ایرانی دارد. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی طرح بته جقه در فرش بپردازیم و شما را با این طرح زیبا آشنا کنیم. شما می‌توانید پس از مطالعه این مقاله برای مشاهده قیمت فرش ابریشم دستباف به صفحه مربوطه از منوی بالای سایت مراجعه کنید و زیباترین فرش دستباف ابریشم با طرح بته جقه را خریداری کنید.

طرح بته جقه؛ نمادی از سرو خمیده در هنر ایران

طرح بته جقه یکی از طرح‌های رایج و متداول در هنر سنتی ایران است. بته جقه نمادی از سرو خمیده در هنر است که به ویژگی ایستادی در عین فروتنی در بین ایرانیان اشاره دارد. طبق نظریه پژوهشگران هنرهای باستانی، طرح بته جقه از درخت سرو و غنچه گل ترکیب شده است.

در دوره‌های تاریخی مختلف از جمله دوره قاجار و پهلوی از طرح بته جقه در لباس‌ها، تاج و جواهرات سلطنتی استفاده می‌شد. امروزه این طرح کاربرد بسیار گسترده‌ای در فرش، گلیم، شال‌بافی، نساجی، خاتم، ترمه و پته در اندازه‌های گوناگونی دارد.

انواع طرح بته جقه در فرش

همانطور که می‌دانید، طرح بته جقه از طرح‌های معروف‌، محبوب و متداول در فرش‌های دستبافت ابریشمی ایران است. طرح‌ بته جقه امروز به شکل‌های مختلفی بر روی قالی ارائه می‌شود. از جمله محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین انواع طرح بته جقه در فرش دستباف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. طرح بته جقه بادامی: این طرح را می‌توان ساده‌ترین نوع طرح بته جقه دانست که بر روی فرش‌های بسیاری دیده می‌شود.
  2. طرح بته جقه میری: بته جقه میری بیشتر در فرش‌های شهر سربند به کار برده‌ می‌شود و شباهت بسیار زیادی به درخت کاج دارد.
  3. طرح بته جقه کردستانی: در این طرح، بته جقه در چهار طرف فرش و به صورت قرینه قرار می‌گیرد.
  4. طرح بته جقه شاخ گوزن: در این طرح، سر بته جقه مانند شاخ گوزن طراحی می‌شود و کمی پیچیده‌تر از طرح‌های ساده است.
  5. طرح بته جقه مادر و بچه: این طرح نمادی از باروری و زایش است و در آن یک پته جقه کوچک و یک بته جقه بزرگ بر روی هم یا درون یکدیگر قرار می‌گیرند.
  6. طرح بته جقه قهر و آشتی: این طرح دارای دو بته جقه ساده بر روی فرش است که پشت سر هم و یا کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و بسیار به طرح مادر و بچه شباهت دارد.

خرید فرش با طرح بته جقه

ما در این مقاله شما را با انواع طرح بته جقه در فرش دستباف آشنا کردیم و اطلاعاتی درباره این نوع طرح‌ها با شما به اشتراک گذاشتیم. همانطور که گفته شد، طرح بته جقه در فرش بسیار رایج است و فرش‌های بسیار زیادی با طرح بته جقه بافته می‌شوند.

اکنون شما می‌توانید برای خرید انواع فرش دستباف ابریشم با طرح بته جقه از سایت فرش ابریشمی از طریق منوی سایت اقدام کنید و بهترین انواع فرش را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *