دسته‌بندی نشده

ترمیم رنگ فرش های دستباف

ترمیم رنگ فرش های دستباف

فرش های دستبافت به مرور زمان به دلیل استفاده از رنگ طبیعی در نخ و الیاف آن، رنگ خود را از دست می‌دهند. در این مقاله از فروشگاه فرش ابریشم مرجع خرید فرش دستباف ابریشم، ترمیم رنگ فرش های دستباف را بررسی خواهیم کرد و آموزشی برای این کار در اختیار شما خواهیم گذاشت. اگر علاقه‌مند به این موضوعات هستید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به آموزش این کار بپردازیم.

 ترمیم رنگ فرش های دستباف چگونه است؟

ترمیم رنگ فرش‌های دستباف می‌تواند به عنوان یک فرایند پیچیده و حرفه‌ای در نظر گرفته شود. اگر فرش دستبافتان رنگ آن به علت پوسیدگی، فرسایش یا شستشوی نامناسب آسیب دیده است، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. مشخص کنید که آیا ترمیم رنگ نیاز دارید یا خیر: اگر رنگ فرش به صورت محدود آسیب دیده است و ترمیم کوچکی به نظر می‌رسد، می‌توانید خودتان اقدام کنید. اما در صورتی که آسیب بزرگتر و پیچیده‌تری داشته باشد، بهتر است خدمات تخصصی ترمیم فرش را درخواست دهید.
 2. استفاده از رنگ‌های متناسب: برای ترمیم رنگ فرش، انتخاب رنگی که به خوبی با رنگ موجود هماهنگ شود بسیار مهم است. می‌توانید به یک فروشگاه یا مرکز ترمیم فرش مراجعه کنید و رنگ متناسب را بر اساس نمونه‌ای از فرش خود تهیه کنید.
 3. آزمایش رنگ: قبل از اعمال رنگ بر روی فرش، بهتر است رنگ را روی قسمتی کوچک و پنهانی از فرش تست کنید تا از تطبیق و تطابق درست رنگ اطمینان حاصل شود.
 4. ترمیم و رنگ‌آمیزی: برای ترمیم و رنگ‌آمیزی، می‌توانید از قلم‌های رنگی و یا پنبه و قلم‌های کوچک استفاده کنید. با دقت و حوصله، رنگ را در نقاط مورد نیاز و با ترکیب مناسب با فرش بکشید.
 5. تثبیت رنگ: برای تثبیت رنگ، معمولاً از بخار گرم استفاده می‌شود. با استفاده از بخار گرم از فاصله‌ای ایمن، روی قسمت ترمیم شده را بخار دهید تا رنگ خشک شود و در طول زمان به طور قابل قبولی ثابت شود.

در هر صورت، توصیه می‌شود برای ترمیم رنگ فرش‌های دستباف، بهتر است به کارشناسان و کارگاه‌های تخصصی ترمیم فرش مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

دلایل رنگ پریدگی و به‌هم‌ریختگی فرش دستبافت

بعد از اینکه ترمیم رنگ فرش های دستباف  را باهم بررسی کردیم بهتر است علت رنگ ریدگی را بررسی کنیم. رنگ پریدگی و به‌هم‌ریختگی فرش دستبافت ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. در زیر تعدادی از این دلایل را ذکر می‌کنم:

 1. نور آفتاب: قرار گرفتن فرش در معرض نور آفتاب مستقیم به مرور زمان می‌تواند باعث پریدگی رنگ شود. اشعه UV نور آفتاب باعث تغییرات رنگ فیبرهای فرش می‌شود.
 2. شستشوی نادرست: استفاده از مواد شوینده قوی، استفاده از آب گرم یا تماس فرش با آب بیش از حد ممکن است رنگ فرش را تحت تأثیر قرار دهد و به به‌هم‌ریختگی و پریدگی رنگ منجر شود.
 3. استفاده نامناسب: استفاده یا قرار دادن فرش در مکان‌های با تردد بالا، مانند درب ورودی یا راهروهای پرتردد، می‌تواند باعث به‌هم‌ریختگی و پریدگی رنگ فرش شود.
 4. سایر عوامل زیستی و محیطی: عواملی مانند رطوبت بالا، پوسیدگی، حشرات، قارچ‌ها و آلودگی‌های دیگر می‌توانند به رنگ فرش آسیب برسانند و باعث پریدگی و به‌هم‌ریختگی آن شوند.
 5. کیفیت ناپایدار مواد رنگزای استفاده شده: در برخی موارد، استفاده از مواد رنگزا با کیفیت پایین و ناپایدار می‌تواند به مرور زمان منجر به پریدگی و به‌هم‌ریختگی رنگ فرش شود.
 6. خراشیدگی و سایش: خراشیدگی‌ها و سایش‌های مکانیکی روی سطح فرش ممکن است به رنگ فرش آسیب برساند و باعث به‌هم‌ریختگی و پریدگی رنگ شود.

کلام آخر

اگر تصمیم دارید فرش دستبافت ابریشم خود را ترمیم کنید، در این مقاله از فروشگاه فرش ابریشمی ترمیم رنگ فرش های دستباف را مورد بررسی قرار دادیم و تمام جوانب این کار را برای شما بیان کردیم. فروشگاه فرش ابریشمی به شما این امکان را داده است تا با بهترین قیمت و کیفیت برای خرید تابلو فرش دستباف ابریشم و همچنین خرید فرش دستباف ابریشم در سایت اقدام به خرید کنید و فرش موردعلاقه خود را درب منزل تحویل بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *