مقالات فرش دستبافت ابریشم

صادرات فرش دستباف ایران

صادرات فرش دستباف ایران

بدون شک یکی از مهم‌ترین و جالب توجه‌ترین کالاهای صادراتی در ایران، صادرات فرش دستباف ایران است. صادرات این فرش‌ها در سال‌های اخیر رو به کاهش است و افت زیادی پیدا کرده است. به همین دلیل ما در این مقاله از سایت فرش ابریشمی قصد داریم تا به بررسی شرایط و میزان صادرات فرش دستباف ایرانی به دنیا بپردازیم. شما می‌توانید پس از مطالعه این مقاله در صورت تمایل به خرید فرش دستباف ابریشم، به صفحه مربوط به این محصول در سایت ما مراجعه کنید و فرش زیبای موردنظر خود را با قیمتی مناسب و کیفیتی باورنکردنی خریداری کنید.

آمار صادرات فرش دستباف ایران در سال‌های اخیر

در سال 1373، بیشترین میزان صادرات فرش دستباف ایران به دنیا انجام شد. میزان صادرات فرش دستباف ایرانی در این سال در حدود 2 میلیارد و 132 میلیون دلار بود که مبلغ بسیار قابل توجهی برای صادرات فرش محسوب می‌شود. در سال 1373، 44 درصد از صادرات غیر نفتی ایران به فرش دستباف مربوط می‌شد که این مسئله می‌تواند رکورد بزرگی برای صادرات غیر نفتی در ایران محسوب شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید با توجه به افزایش قابل توجه صادرات فرش دستباف در این سال و نیاز به تولید فرش دستباف، حدود 5 تا 7 هزار شغل در سال 1373 در زمینه تولید فرش دستباف ایجاد شد.

اما اگر فکر می‌کنید که این آمار خیره کننده توانست در سال‌های پس از آن نیز دوباره تکرار شود، سخت در اشتباهید. متاسفانه پس از این سال، نمودار صادرات فرش دستباف ایران حالتی نزولی به خود گرفت و در سال بعد میزان صادرات این محصول به 1 میلیارد دلار رسید.

اوضاع صادرات فرش دستباف حتی از آن هم بدتر شد. در سال 1375 صادرات فرش دستباف ایرانی به 675 میلیون دلار رسید! این روند نزولی در سال 75 نیز متوقف نشد و تاکنون ادامه داشته است. شاید اگر میزان صادرات آن در سال 1400 را بشنوید، باور نکنید. میزان صادرات فرش دستباف ایران در سال 1400 تنها 50 میلیون دلار بود!

چرا صادرات فرش دستباف کاهش یافت؟

احتمالا شما هم اکنون دارید از خودتان می‌پرسید که چرا صادرات این محصول تا این اندازه دچار افت و کاهش شد؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با دلایل کاهش صادرات فرش دستباف ایرانی آشنا کنیم. برخی از این عوامل به شرح زیر است:

  1. وجود تحریم‌ها و از دست دادن بازار فرش دستباف ایرانی در کشورهای اروپایی و آمریکایی
  2. کاهش توجه مسئولین به صادرات فرش با توجه به حذف مرکز ملی فرش از ساختار جدید وزارت صنعت
  3. مشکلات انتقال پول و فعالیت در بازارهای بین‌المللی
  4. ارائه فرش‌های بی‌کیفیت کشورهای هند و چین با نام فرش ایرانی در بازارهای بین‌المللی

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله گفته شد، صادرات فرش دستباف ایران در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است واین مسئله سبب شده تا بخش زیادی از بازار کار داخلی در صنعت تولید فرش دستباف نیز از بین برود. اما اگر شما هم به فرش‌های ابریشمی و دستباف ایرانی علاقه‌مند هستید و قصد خرید این محصولات را دارید، می‌توانید از طریق سایت فرش ابریشمی، خریدی مطمئن و به صرفه داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *