مقالات فرش دستبافت ابریشم

مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم چیست؟

مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم چیست؟

فرش دستباف ابریشم گونه ای از فرش های فاخر، باکیفیت و گران قیمت است که میان علاقه مندان از محبوبیت بالایی برخوردار است. ابریشم نوعی از الیاف ارزشمند است که در صنعت فرش به کار می رود. اگر شما هم به این نوع از فرش علاقه مند هستید، پیش از خرید بهتر است با ویژگی ها و نکات مثبت و منفی آن آشنا شوید. فروشگاه اینترنتی فرش دستبافت ابریشم در این مقاله قصد دارد با بررسی اینکه مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم چیست، شما را در خرید فرش دستبافت ابریشمی راهنمایی کرده تا با دقت بیشتری خرید خود را انجام دهید.

نگاهی بر ویژگی های فرش دستباف ابریشم

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، فرش دستبافت ابریشم از گران ترین انواع فرش است که در بازار وجود دارد. به همین دلیل بهتر است که پیش از خرید ویژگی های آنرا بدانید و درمورد آن اطلاعاتی کسب کنید.

از آنجایی که ابریشم از ارزشمندترین و با کیفیت ترین نوع الیاف هایی است که در صنعت فرش به کار می رود، فرشی که با استفاده از این الیاف بافته و تولید می شود نیز دارای جلوه و جذابیت بی نظیری خواهد بود. ظرافت و لطافت الیاف ابریشم، افراد را به خود علاقه مند کرده و باعث می شود تا جذب فرش های دستباف ابریشمی شوند.

مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم چیست؟

استفاده از الیاف ابریشمی در تاروپود فرش باعث ایجاد ویژگی هایی گوناگون در ظاهر و جنس قالی می شود. در اینجا به چند نمونه از شاخص ترین نکات مثبت و منفی درمورد فرش دستبافت ابریشمی اشاره خواهیم کرد و درباره هریک توضیحاتی را ارائه می دهیم.

مزایا معایب
درخشندگی، زیبایی و چشم نوازی ضخامت پایین فرش
بدون پرز و حساسیت مقاومت کم دربرابر فشار و حرارت بالا
مقاومت بالا هزینه بالا
قابلیت ذخیره گرما
دارای ظرافت، لطافت و نرمی بالا

مزایای فرش دستباف ابریشم

  • درخشندگی و زیبایی؛ راز جذابیت فرش ابریشم!

از نکات شاخصی که الیاف ابریشم دارد، درخشش و براقیت آن است. این ویژگی ظاهر فوق العاده ای را به فرش می بخشد و باعث می شود در چشم افراد جذاب به نظر برسد. از طرفی دیگر، طیف رنگی بی نظیری که الیاف های ابریشمی دارند، جذابیت فرش را چندین برابر می کند.

این مزیت باعث می شود تا فرش دستباف ابریشمی میان افراد محبوبیت زیادی پیدا کرده و از این نوع فرش به منظور استفاده در دکوراسیون و زیباسازی محیط، در اشکال گوناگون استفاده شود. امروزه تابلو فرش های ابریشمی یا قالیچه های ابریشم، به عنوان یک اثر هنری دیده شده و به جذاب تر شدن دکوراسیون داخلی نیز کمک می کنند.

  • بدون پرز و هیچگونه حساسیت؛ ویژگی الیاف ابریشم طبیعی

از نکات مهمی که هنگام تهیه یک فرش می بایست به آن توجه کنید، جنس و ضد حساسیت بودن الیاف آن است. از آنجایی که الیاف ابریشمی، از پیله کرم ابریشم و به طور طبیعی تهیه می شود، هیچگونه حساسیتی برای شما ایجاد نخواهد کرد. طبیعی بودن این الیاف از بروز آلرژی ها و پرزدهی جلوگیری کرده و شما با خاطر آسوده می توانید آنرا در منزل خود استفاده کنید.

  • مقاومت بالا با وجود ظرافت و نرمی!

فرش های دستبافت ابریشمی با وجود زیبایی و ظرافتشان، استحکام و مقاومت بالایی دارند. این خاصیت فرش ابریشم، سهولت کار در بافت فرش های ریز بافت را برای بافندگان افزایش می دهد و همچنین ماندگاری بیشتری برای مصرف کننده خواهد داشت. این نوع فرش در مقایسه با انواع دیگر، با قدم خوردن آسیب نمیبیند و استحکام بالایی در برابر پوسیدگی دارد.

از طرفی دیگر، هنگام شستشو نیازی به نگرانی نیست. اگر فکر می کنید که مشکلات احتمالی حین شستشوی فرش ممکن است به قالی ابریشمی تان آسیبی برساند، نگران نباشید. استحکام بالای این نوع فرش اجازه نمی دهد تا مشکلی برای آن ایجاد شود یا آسیبی ببیند. بلکه این فرش تا سالیان سال و با شستشو های زیاد همچنان برای شما مانند روز اول ماندگار خواهد بود و از کیفیتش کاسته نخواهد شد.

  • ذخیره کننده گرما و حرارت؛ ویژگی جالب فرش ابریشمی

به طور کلی ابریشم خاصیت عایق بودن دربرابر گرما و صدا را دارد. به همین دلیل استفاده از الیاف ابریشمی در فرش نیز این خواص را به آن می بخشد. فرش های دستباف ابریشمی، برخلاف دیگر انواع فرش های مصنوعی می توانند در زمستان ذخیره کننده گرما باشند. این موضوع هنگام قدم برداشتن بر روی فرش احساس خوبی را به فرد القا خواهد کرد و برای او لذت بخش خواهد بود.

  • ظرافت و لطافت فرش ابریشمی، ایجاد حس راحتی و لذت!

از دیگر ویژگی های الیاف ابریشم، ظریف بودن، سبکی و نرمی آن است. بر خلاف الیاف دیگری که در تولید فرش به کار می روند، استفاده از الیاف ابریشم در بافت فرش لطافت و نرمی بی نظیری به آن هدیه می کند. به طوریکه هنگام نشستن یا قدم زدن روی آن، احساس راحتی فوق العاده ای خواهید داشت! از طرفی دیگر، به دلیل ظرافت الیاف ابریشمی از آنها به طور گسترده ای در تولید تابلو فرش و فرش های زینتی استفاده می شود.

  • نظافت و تمیزکاری آسان فرش، بدون پیچیدگی و در کمترین زمان

از آنجایی که فرش های ابریشمی نیز در طول استفاده کثیف شده و آلوده می شوند، نیاز به تمیزکاری دارند. افراد ممکن است با خود فکر کنند که به دلیل کیفیت بالا و مرغوب بودن الیاف ابریشم استفاده شده در این فرش، تمیزکاری آن کار دشواری باشد یا به آن آسیبی برسد. اما بلعکس، جارو زدن و تمیز کردن فرش ابریشم کاری ساده است و پیچیدگی آنچنانی ندارد. البته که ویژگی مثبت قالی های ابریشمی این است که به تمیز کاری زیادی احتیاج ندارند، چرا که به سختی دچار کثیفی می شود. اما در صورت نیاز به تمیزکاری، به آسانی و سریع می توانید آنرا تمیز کنید.

مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم چیست؟

معایب فرش دستباف ابریشم:

در ادامه بررسی این موضوع که مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم چیست، می بایست به توضیح چند نمونه از نکات منفی فرش های دستبافت ابریشمی نیز بپردازیم.

  • قطر و ضخامت کم فرش؛ دلیل آسیب پذیری بیشتر

اغلب فرش های دستبافت که با الیاف ابریشم بافته و تولید می شوند، نازک هستند و قطر کمی دارند. به دلیل همین ضخامت پایین است که آسیب پذیری این نوع فرش ممکن است بالا برود و در اثر قرار گرفتن زیر اجسام سنگینی مثل مبل یا کمد، آسیب ببیند.

  • مقاومت پایین فرش ابریشمی در مقابل فشار یا حرارت زیاد

الیاف ابریشم در صورت تماس با شی داغ و با حرارت زیاد، مقاومت پایینی دارند و دچار سوختگی و آسیب خواهند شد. بنابراین می بایست هنگام استفاده به این نکته دقت داشته باشید. همچنین سعی کنید آنرا در برابر فشار های زیاد و ضربه های سنگین قرار ندهید تا مشکلی برای بافت قالی ایجاد نشود.

  • قیمت بالای فرش ابریشم، البته در کنار کیفیت بالا

فرش های دستبافت ابریشمی به علت مرغوبیت بالای مواد اولیه، کیفیت بالا و دشوار و زمان بر بودن روند تولید نخ، قیمت بالایی نیز در مقایسه با دیگر انواع فرش ها دارند. اما این قیمت بالا، در مقابل میزان کیفیت و جذابیتی که فرش ابریشمی به شما ارائه می دهد، منطقی است. از طرفی عمر و ماندگاری بالایی که این فرش برای شما خواهد داشت، ارزش آنرا دارد که هزینه بیشتری برای استفاده از آن صرف کنید.

سخن پایانی

اگر شما هم با صنعت فرش سروکار داشته باشید، قطعا می دانید که میان فرش های دستبافت، فرش ابریشمی نسبت به سایر انواع فرشها، از کیفیت، مرغوبیت و جذابیت بالایی برخوردار است. ممکن است پیش از خرید با خود بگویید که مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم چیست؛ ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی فرش دستبافت ابریشم به بررسی این موضوع پرداختیم و دانستیم که فرش ابریشمی به دلیل نوع الیاف به کار رفته شده ویژگی هایی همچون: ظرافت، درخشندگی، لطافت، مقاومت بالا و… را دارد. از طرفی دیگر، معایبی همچون قیمت بالا، مقاومت پایین و قطر کم فرش در اینجا نیز بررسی شد. امیدواریم این مقاله به شما در خرید فرش دستباف ابریشمی، کمک کرده باشد.

منبع: mattcamron.com

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *