مقالات فرش دستبافت ابریشم

فرش دورو ابریشم چیست؟

فرش دورو ابریشم چیست؟

فرش دورو ابریشم گونه ی بی نظیری از انواع فرش های ابریشمی است که ارزش و محبوبیت بالایی میان علاقه مندان دارد. از آنجایی که در ایران فرش های گوناگون با تنوع بالایی تولید می شوند، فرش دورو ابریشم نیز نوعی از فرشهایی است که در مناطق شمالی استان خراسان و توسط ترکم ها بافته می شود. اگر می خواهید بدانید که فرش دورو ابریشم چیست و چه ویژگی هایی دارد، در ادامه این مقاله از سایت فروشگاه اینترنتی فرش دستباف ابریشم، با ما همراه باشید.

فرش دورو ابریشم و خاستگاه آن

فرش دورو ابریشم و خاستگاه آن

این اثر هنری با ظاهر خاص و رنگبندی بی نظیرش، شهرت زیادی دارد. خاستگاه تولید این فرش به خراسان شمالی باز می گردد و توسط ترکمن های ایران بافته می شود؛ از این رو به این فرش ها فرش ترکمن نیز می گویند. مناطق دویدوخ و رازوجرگلان از توابع استان خراسان شمالی هستند که سابقه زیادی در تولید فرش دورو ابریشم دارند. به طوری که این مناطق شهرتی جهانی داشته و صنایع دستی آن، به ویژه صنعت فرش بافی، تبدیل به یک جذابیت گردشگری برای این منطقه شده است.

بافت و تولید فرش دورو ابریشم از گذشته تا حال در روستای دویدوخ انجام می شده و اکثر ترکمن های این منطقه به این کار مشغول هستند. فرش های دورو ابریشم تولید شده در این منطقه از با کیفیت ترین و ارزشمند ترین نوع فرش ها می باشند که مورد توجه علاقه مندان هستند. افراد زیادی هستند که سالانه سفارش بافت این نوع فرش را می دهند و از همین رو، طبق آمار، سالانه حدود  2000 متر مربع فرش دورو ابریشمی در روستای دویدوخ بافته می شود.

جالب است بدانید که بیشتر از نصف تولیدات فرش دورو ابریشمی، توسط مشتریان خارجی خریداری شده و به کشور های خارجی صادر می شود. از جمله کشورهای خارجی که از خریداران این نوع فرش هستند عبارتند از: ژاپن، کشور های حاشیه خلیج فارس ، کشورهای اروپایی و… . بافت قالی های دورو ابریشمی، پارچه ابریشمی و سوزن دوزی، از دیگر مواردی هستند که در این منطقه تولید شده و جذابیت زیادی برای گردشگران و علاقه مندان به هنر های دستی را دارند.

ویژگی های فرش دورو ابریشم چیست؟

ویژگی های فرش دورو ابریشم چیست؟

فرش دورو ابریشم، اثری هنری بی نظیر به دست قوم ترکمن می باشد که زیبایی چشمگیر و بی نظیری دارد. ضخامت این فرش کم و نازک است و بافت آن به صورت ظریف انجام می شود. قالی دورو ابریشمی از الیاف تمام ابریشم و طبیعی تولید می شود که این موضوع به کیفیت و ارزش این فرش می افزاید. اغلب، این نوع فرش در ابعاد کوچک تری، به دست بافندگان بافته و تولید می شوند. به علت ارزش بالا و ویژگی هایی که این فرش دارد، قیمت آن نیز گران تر از دیگر انواع فرش ها خواهد بود.

تولید ابریشم برای فرش های دورو ابریشمی

فرش های دورو ابریشمی

ترکمن های ساکن ایران و مناطق شمالی خراسان، علاوه بر بافت فرش، ابریشم مورد نیاز برای آنهارا نیز خودشان با استفاده از مواد طبیعی تولید می کنند. ابریشم مورد نیاز برای بافت قالی های دورو، به این صورت تولید میشوند که ابتدا پیله ها از کرم ابریشم و برگ های درخت توت، تولید شده و سپس نخ های ابریشم تهیه می شوند. برای بافت فرش، نیاز به نخ های رنگی است؛ به همین دلیل، پس از تولید نخ خام، رنگرزی با رنگ های طبیعی انجام شده و نخ های ابریشمی رنگی برای بافت و تولید فرش آماده می شوند. پس از آن تولید کنندگان، اقدام به بافت فرش های دورو ابریشمی با طرح های جذاب و متنوع می کنند.

برجسته ترین طرح فرش دورو ابریشم چیست؟

همانطورکه پیش تر اشاره شد، فرش های دورو ابریشمی از ارزش، کیفیت و جذابیت بسیاری برخوردار هستند. طرح و نقش های بی نظیر، بافت ظریف، نیازمندی به دقت و زمان زیاد برای تولید و ترکیب بندی عالی از ویژگی های این فرش می باشد که آنرا به نوعی از ارزشمند ترین فرش های دستبافت تبدیل می کند. این فرش در طرح ها و نقش های مختلفی تولید می شود که از معروف ترین و محبوب ترین این طرح ها، طرح چهار فصل و طرح ترنج است.

نگاهی بر چله کشی فرش دورو ابریشم و چگونگی آن

چله کشی فرش دورو ابریشم

عمل چله کشی، از مراحل تولید فرش می باشد که نیازمند انجام به شکل اصولی و دقیق است. چرا که این مرحله بر روی نتیجه نهایی فرش تاثیرگذار خواهد بود. فرش های دورو ابریشم، به دو شکل ثابت و گردان چله کشی می شوند. به منظور انجام این کار، از وسایل مخصوصی استفاده شده و به کار برده می شوند. دار قالی، نخ چله، سیخ پودکشی و غیره نمونه ای از وسایل لازم برای چله کشی فرش دورو ابریشم می باشند.

به دلیل بافته شدن دو طرف فرش، باتوجه به رجشمار، از مواد اولیه ظریف تر استفاده شده و تراکم بافت پایین تر می آید. هر دو چله کشی ثابت و گردان از یک نوع محاسبات استفاده کرده و هر دو در وسط دار قالی قرار داده می شوند. از تفاوت های چله کشی ثابت و گردان در این مورد است که در روش گردان، هر رفت و برگشت یک تار ودر نوع ثابت، یک گره محسوب می شود. از چله کشی ثابت برای بافته های دور و کوتاه تر از ارتفاع داراستفاده می شود. در چله کشی ثابت یک تار فاصله میان چله ها وجود دارد، اما در نوع گردان، فاصله ای میان چله ها نیست.

برای انجام چله کشی، از اندازه ها و انواع مختلف چهارچوب چوبی یا فلزی استفاده می کنند تا تار های چله را روی آن نصب کنند. پس از آن، نقشه فرش تهیه شده و توسط فردی که توانایی خوبی در نقشه خوانی دارد، چله کشی به طوری که تار ها به طرز اصولی روی دار سوار شود، انجام خواهد شد. برای چله کشی فرش های دورو، از زهوار استفاده می شود. تعداد گره ها برحسب نقشه محاسبه خواهد شد و پس از آن، درون دار قالی (چهار چوب فلزی یا چوبی) یک زهوار بسته شده و کار شروع می شود.

در ابتدا، اولین گره از زیر دار ایجاد شده و از زیر زهوار، نخ عبور داده می شود و از بالای سر دار قالی به پایین عبور داده خواهد شد. در مرحله بعد بالای زهوار به زیر دار فرستاده شده، پیچ خورده و این کار تکرار می شود تا عملیات چله کشی به پایان برسد. فرش های بی عیب، مرغوب وبا کیفیت، فرش هایی هستند که به طور اصولی چله کشی شده اند. از نکات تاثیرگذار در کیفیت چله کشی، دار قالی است که می بایست بدون بر آمدگی و موازی باشد.

بافت فرش دورو ابریشم چگونه است؟

بافت فرش دورو ابریشم چگونه است؟

برای دانستن اینکه فرش دورو ابریشم چیست، لازم است تا درباره نحوه بافت آن بدانیم. در بافت قالی ابریشمی دورو، از دو نقشه، یا یک نقشه با رنگبندی متفاوت استفاده می شود که در طول وعرض گره های مساوی دارند. بافت فرش دورو می تواند به دو صورت انجام شود؛ بافت همزمان دو بافنده در هر طرف فرش، یا بافت به طور مجزا و مرحله ای. پس از بافت یک رج فرش، یک پود کلفت و نازک زده می شود.

برای افزایش استحکام قالی، پس از بافت قسمت رویی فرش، می بایست پود نازک زده شود و قسمت پشتی قالی بافته شود. در رج دوم نیز بافت از قسمت رو شروع شده و سپس پشت قالی بافته می شود. این کار تاانتهای تولید فرش انجام شده و در پایان کار، فرش بافته شده از دار جدا میشود.

سخن پایانی

فرش دورو ابریشم مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته و علاقه مندان زیادی دارد. فرش های دستبافت به طور کلی از کیفیت بالایی برخوردارند و در میان آنها، فرش های دورو ابریشم از ارزشمند ترین قالی های دستبافت هستند. این نوع فرش به ثبت ملی رسیده و در خارج از ایران نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است. در این مقاله از سایت فروشگاه اینترنتی فرش دستبافت ابریشم به بررسی این موضوع پرداختیم که فرش دورو ابریشم چیست و تمامی ویژگی های مربوط به آنرا به طور کامل توضیح دادیم.

 

با نگاهی به: https://farahancarpet.com/turkmen-double-sided-silk-rug/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *